Bursa Ticaret Borsası

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nden Borsamıza intikal eden yazıda;

Ticaret Bakanlığı’nın ilgili yazısına atfen, Türkiye ile Birleşik Krallık (BK) arasında yürürlükte bulunan Serbest Ticaret Anlaşması (STA)'nın "dijital ticaret, hizmet ticareti ve yatırım" ile ilgili hususları da kapsayacak şekilde genişletilmesine ilişkin müzakerelere başlanması kararı açıklandığı belirtilmiştir.

Yazıda, Haziran ayında başlaması planlanan müzakerelere ilişkin Ticaret Bakanlığınca yürütülen hazırlık çalışmalarının hız kazandığı açıklanmıştır. Buna ilaveten, konu hakkında yapılan bir anket çalışmasının sonuçları arasında: ülkemiz iş insanlarının BK'de yatırım ve hizmet sunumu açısından vize ve çalışma izni başvuru süreçlerinde yaşanan mevcut sorunlara, katılımcılar tarafından yer verildiğinin tespit edildiği vurgulanmıştır.

Yazıda devamla, BK ile STA'nın güncellenmesi müzakerelerinde ülkemiz açısından önem arz edecek hususlar arasında "iş insanlarının hareketinin (movement of business persons) kolaylaştırılması" ve "yatırımların kolaylaştırılması (investment facilitation)"nın da yer alacağı belirtilmiştir. Ayrıca, BK tarafına konu ile ilgili ülkemiz önerisi olarak sunulacak taslak anlaşma metninin hazırlanması çalışmalarında istifade edilmek üzere bir istişare toplantısı gerçekleştirileceği vurgulanmıştır.

Söz konusu toplantı, 4 Nisan 2024 Perşembe günü saat 14.30'da yapılacaktır.

Çevrimiçi Bağlantı Bilgileri

Konu: Türkiye – Birleşik Krallık (BK) STA Genişletme Süreci / Vize, Çalışma İzni, Oturma İzni Süreçleri İstişare Toplantısı
Zaman: 4 Nis 2024 02:30 ÖS İstanbul

Zoom Toplantı Katılım Linki
https://zoom.us/j/95828670766?pwd=RlFHdDJHQS9WZ253MDZZbmJyNTFkZz09
Toplantı Kimliği: 958 2867 0766
Parola: 907292


Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla.


Whatsapp Hattı